• بازار رضا
    بازار رضا

    بازار رضا

    با توجه به حجم زیاد توریست‌هاو زائرانشهر مشهد، تجارت در این شهر از گذشته رونق فراوانی داشته است. از جمله مراکز تجاری این شهر، می‌توان به بازار رضا اشاره کرد. این بازار یکی از مهم‌ترین مراکز خریدزائرین و گردشگران به شمار می‌آید.

    مجتمع بازار رضا در نزدیکی مجموعه اماکن رضوی، در ضلع شرقی خیابان امام رضا واقع شده و با ساختار سنتی و مغازه‌هایمتعدد، محل خرید و فروش و تجارت زائران و مسافران و مجاوران (اهالی مشهد)  است. این بازار در دو طبقه احداث شده‌است، در طبقه دوم آن کارگاه‌های کوچک صنایع دستی، طلاکاری، فیروزه تراشیو گلدوزیایجاد شده‌است.

    1.اطلاعات و آمار

    مشخصات کالبدی

    زیر بنای سطح مغازه ها =۲۳۶۸ مترمربع بدون احتساب تاسیسات وراهروهای بازار
    تعداد واحدهای تجاری=۱۷۱۱ واحد
    تعداد طبقات =۲ طبقه -همکف و فوقانی

    2.مشخصات بنا و واحدهای تجاری

    طول بازار =۹۶۰متر
    عرض بازار=۳۳متر
    هربازار در طبقه همکف شامل ۱۰۰ باب مغازه ۱۰ متر مربعی
    هر بازار در طبقه فوقانی شامل ۵۶ باب مغازه ۵ متر مربعی و ۶۴ باب مغازه ۱۰متر مربعی
    هر بازار دارای ۷عدد هشتی است که در طبقه همکف ۴۰باب مغازه ۷ یا ۸ متر مربعی ودر طبقه فوقانی ۱۶ باب مغازه ۷ یا ۸ مترمربعی

    3. تاسیسات برودتی وحرارتی

    در داخل واحدهای تجاری با استفاده از فن کویل سرماوگرما تامین تامین میشودوهر بازار مجهز به ۲ موتور خانه تاسیسات می‌باشد.

    4.تاسیسات ساختمانی

    سیستم تامین سرمایش وگرمایش واحدهای تجاری: فن کویل سقفی
    سیستم تولیدسرمایش و گرمایش :چیلرجذبی شعله مستقیم
    فضاهای جانبی: نمازخانه - سرویسهای بهداشتی - مرکز اطلاعات
     

    همزمان با تخریب اطراف فلکه حرم رضوی (سال ۱۳۵۴ ش) ، کار احداث بازار رضا شروع و در سال‌های نخست دهه پنجاه پایان یافت. تعدادی از حجره‌های بازار رضا به مغازه‌دارهایی که در طرح توسعه قرار گرفته بودند واگذار شد.

    بازار رضا به فاصله کم در جنوب شرقی اماکن متبرکه و از ضلع شرقی میدان بیت المقدس (فلکه آب) تا میدان ۱۷ شهریور کشیده شده و دارای دو رشته ساختمان دو طبقه با دو دالان موازی مسقف و ۱۷ چهارسوق و ۱۱ سراست که حد فاصل دو خیابان به عرض ۳۰ متر و طول ۸۰۰ متر احداث شده و دارای حدود ۷۲۰۰۰ متر زیربناست. ۴۳۰۰۰ متر از این زیر بنا در بازار رضا و ۲۹۰۰۰ متر آن در سراهای جنبی واقع شده و جمعاً دارای ۲۰۹۶ باب مغازه و حجره درمساحت های مختلف است. تعداد ۱۰۰۸ باب مغازه دربازار رضا و ۱۰۸۴ باب حجره در ۱۱ سرا قرار دارد که از داخل به یکدیگر مرتبط می‌باشند.

    بازار رضا دارای دو ورودی و خروجی اصلی در میدان بیت المقدس (فلکه آب) و میدان ۱۷ شهریور است و طول بازار در دو دالان و دو طبقه جمعاً حدود ۳ کیلومتر است و درازای هر بازار ۷۵۰ متر می باشد.

    در بازار رضا که بزرگترین مرکز خرید مسافران و زائران به شمار می‌آید، انواع اجناس و سوغات٬ از قبیل انگشترهایعقیقو فیروزه و طلاو نقره وهمچنین انواع عطریات، زعفران، نبات، پوستین، مهرو سجاده و تسبیح، لباس، بدلیجات و... به فروش می‌رسد.

    بازار رضا به دلیل نزدیکی به حرم رضوی از مراکز دیدنی مشهد به شمار می‌آید و مورد توجه و بازدید اهالی مشهد و زائران و مسافران قرار دارد.

    تا پایان سال ۱۳۹۰ کار ساخت پارکینگ مکانیزه برجی برای این بازار به پایان خواهد رسید.

     

    تعداد بازدید :2382
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: