• کاروان سرای بابا قدرت
    کاروان سرای بابا قدرت

    کاروان سرای بابا قدرت

    موقعیت بنا: این کاروانسرا در بلوار 17 شهریور و در خیابان فرعی منشعب از این گذرگاه به نام «صدر» واقع می‌باشد.
    بانی اثر: اسحاق خان قرائی- اسحاق خان قرایی مشهورترین فرد طایفه قرایی اسحاق خان معروف به سردار می باشد. اسحاق خان قرایی تربتی مردی بود از طبقات پایین و در اوایل حال از اواسط الناس ایل قرایی بود که پدرش در خدمت نجفقلی خان از امرای قراتاتاربه شبانی روزگار می گذراندند و اسحاق خان هم در ایام جوانی آثار رشد از وی بظهور رسید و به خدمتی لایق در حضور امیر منصوب گشت.
    شرح بنا: وسعت بنای مزبور که در زمان فتحعلی‌شاه برای استراحت و اطراق موقتی کاروان زائرین مشهد الرضا(ع) ساخته شده 1500 مترمربع و دارای یک حیاط مرکزی با 16 اتاق و ایوانچه پیرامون آن است. در دو سوی بنا و پشت اتاق‌ها، فضای دو اصطبل قرار دارد و در چهار گوشه بیرونی آن نیز برج‌هایی دیده می‌شود که به مرور زمان تغییر شکل یافته‌اند. علاوه بر ایوان ورودی در امتداد آن ایوان دیگری به صورت دو اشکوبه ایجاد شده است که به بالاخانه‌ی آن منتهی می‌گردد. این بنادرحال حاضربه یک سفره خانه سنتی تغییرکاربری داده است.
    این کاروانسرا به منظور استراحتگاه و منزل آخر ورود به شهر مقدس مشهد در زمان قاجار ساخته شده است و تا سالهای طولانی با همین کاربری مورد استفاده قرار می گرفته لیکن در حدود ۵۰ سال پیش پس از اینکه آخرین وارث متولی آن که اسحاق خان قرائی(فرماندار وقت مشهد در زمان قاجار بوده) از دنیا می رود بدلیل عدم وجود وارث دیگر به دولت وقت واگذار می شود و از این پس مالکیت آن در اختیار دولت ایران قرار می گیرد.
    چند سال بعد این کاروانسرا توسط دولت به کارخان تولید مشروبات الکلی در شهر مشهد واگذار می شود با نام نوش و از این جهت نام نوش تاکنون در … عمومی برای محلی که کاروانسرا واقع شده ، وجود دارد.
    پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تعطیل شدن کارخانه مذکور بخشی از کمیته های انقلاب در آن مستقر می گردند و این امر ادامه دارد تا سال ۱۳۶۴ که موضوع بازپروری معتادین در کشور ساماندهی می گردد و طبق مصوبه دولتی این محل تبدیل به محل بازپروری معتادین می شود ، لذا در طول این ایام و فقدان آگاهی بهره وران از اهمیت تاریخی و فرهنگی بنای مذکور و نیز فقدان قوانین و مقررات حفظ ابنیه تاریخی ، هرگونه تخریب و دخل و تصرف غیر اصولی در بنا انجام می شود و عملاً هیچگونه مورد محافظت و نگهداری قرار نمیگیرد و به مخروبه ای تبدیل می گردد و در نهایت نیز به انبار ضایعات تبدیل می شود.
    در سال ۱۳۸۵ براساس توافق بخش خصوصی و دولتی مقرر شد این کاروانسرا مورد بازسازی و مرمت قرار گیرد و عملیات اجرائی آن آغاز گردید و طی ۴ سال تلاش مستمر علیرغم مشکلات عدیده ای که از سوی برخی دستگاه های دولتی و خصوصی بوجود آمد ، سرانجام در تاریخ ۱۳۸۹/۷/۹ بصورت رسمی بعنوان مجتمع گردشگری باباقدرت و تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی استان خراسان افتتاح و به بهره برداری رسید.
    مجتمع گردشگری باباقدرت بنائی است متعلق به دوران قاجار و با قدمتی بیش از دو قرن که توسط استادکاران معمار و هنرمند ایرانی ساخته شده است.این اثر ارزشمند در سال ۱۳۸۰ توسط سازمان میراث فرهنگی به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است که دارای مشخصات زیر می باشد:
    این مجتمع منحصر به فرد هم اکنون با فضایی حدود ۸۰۰۰ متر مربع شامل :
    رستوران سنتی: در فضایی در حدود ۲۰۰ متر مربع و فضایی کاملاْ طبیعی و سنتی و ظرفیت نسبی ۵۰۰ نفر با ارایه انواع غذاهای سنتی و غیر سنتی در خدمت مردم عزیز کشورمان می باشد.
    چایخانه سنتی :در فضایی حدود ۱۰۰۰ متر مربع و محیطی کاملاْ سنتی و دلنشین با چای و قلیان و تنقلات پذیرای میهمانان عزیز است.
    بازارچه سنتی :در فضایی در حدود ۱۱۰۰ متر مربع و در ۲۲ غرفه کالا و هنرهای سنتی ایران توسط هنرمندان به مردم عزیز عرضه می گردد.
    چایخانه مجتمع گردشگری باباقدرت در فضایی در حدود هزار متر مربع با مبلمان سنتی محلی کاملاْ سنتی و فرهنگی برای صرف بخشی از اوقات فراغت در محیطی کاملاْ سالم پذیرای میهمانان گرانقدر با چای و قلیان و تنقلات است.
    تلاش مدیران مجتمع باباقدرت آنست که در گستره عمیق و بی روح مظاهر توسعه و پیشرفت و گرایش روز افزون مردم و جوانان به فرهنگ های غیر ایرانی ُ زمینه های حضور آنان با مظاهر فرهنگی ایرانی – اسلامی را فراهم نموده و آنان را با بخشی از فرهنگ ایران زمین آشنا نماید.
    در این محیط کوشش می شود گروههای اهل فرهنگ و هنر اجتماع نموده و ضمن تلزز از محیطی تاریخی تبادل و تعامل فرهنگی را توسعه دهند. 
     
    تعداد بازدید :2733
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: