• بخشهای خبری


   •  
    منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی شهرداری منطقه هفت مشهد مقدس
    تعداد بازدید: 3164
    کد: 85972
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۹/۲۵
    آنچه مفید است بدانید؛

    از کلاغ‌ها و ویژگی‌های آنان چی می دانید؟

    در کلام الهی، کلاغ اولین معلم فرزند حسود و خطاکار حضرت آدم (ع) معرفی شده تا جایی که وقتی قابیل، رفتار کلاغی که مأمور الهی بود را دید، با سرزنش، خود را ناتوانتر از او دانست. علاوه بر این، رسول خدا (ص) نیز کلاغ ها را به عنوان معلم معرفی کرده است و توصیه نموده تا در سه چیز از کلاغ درس آموخته شود: حیا، سحر خیزی و هوشیاری.
    از کلاغ‌ها و ویژگی‌های آنان چی می دانید؟

    کلاغ پرنده‌ای است از راسته گنجشک‌سانان (سبکبالان) و از دسته شاخی‌نوکان و خانواده کلاغان (Corvidae) که دارای قدی متوسط (به جثه یک مرغ خانگی) و پرهای سیاه در قسمت سر و بال و دم و گردن است ولی در ناحیه پشت و شکم دارای پرهای خاکستری مایل به سفید است. منقار کلاغ نسبتاً بلند و قوی است. کلاغ تقریباً همه چیز خوار است. خوراکش حشره و جانوران کوچک است و طول عمرش طولانی است.

    علاوه بر این، پرنده شناسان بعد از صدها ساعت تحقیق، در وصف پرنده ای به نام کلاغ که سابقه حضور آن در روی زمین را ۱۷ میلیون سال قبل می دانند و ۱۲۰ گونه برای آن برشمرده اند، نوشته اند:

    ۱. کلاغ ها در هر زیستگاهی از مناطق سرد و یخ‌زده گرفته تا کوهستان‌ها، دشت‌ها، مزارع، علفزارها و حتی شهرها می‌توانند زندگی کنند. بنابر این آن را پرنده ای مقاوم می دانند و نه راحت طلب و عیاش.

     ۲ . کلاغ پرنده ای با حافظه قوی و بسیار باهوش است، حتی باهوش تر از جغد که در تاریکی زیست می کند و از روشنایی می ترسد، یا آن را باهوش تر از شامپانزه و پرندگان شکاری تجربه کرده اند. دانشمندان معتقدند که کلاغ ها نسبت به سگ ها و خوک ها موفق تر عمل می کنند.

     ۳ . تحقیقات نشان داده که کلاغ‌ها برای خوردن میوه‌هایی نظیر فندق یا گردو که هیچ نوع منفذی برای شکستن ندارند، آنها را از ارتفاع به پایین پرتاب می کنند یا وسط خیابان قرار می‌دهند تا خودروها از روی آنها عبور کنند. هوش آنها به اندازه ای است که گردو یا فندق را در مسیر خودروهای سنگین قرار نمی دهند تا آن را له کند و جالب اینجاست که اغلب این کار را زمانی انجام می‌دهند که چراغ راهنمایی "سبز" رنگ است!

     

    ۴ . جالب است بدانید آناتومی مغز کلاغ تا حدودی شبیه مغز انسان‌هاست. مغز کلاغ‌ها نسبت به دیگرگونه‌های پرندگان نسبتا بزرگ‌تر و تکامل یافته‌تر است. بر خلاف کرگدن با اینکه از جمله گردن کلفت ها به حساب می آید، اما نوشته اند که کرگدن مغز کوچکی دارد.

     ۵ . کلاغ ها با جثه کوچکشان، بر خلاف پرندگان دیگر، همواره با کرگردن ها سر ناسازگاری دارند. علاوه بر این حیوان گردن کلفت، کلاغ ها با موش ها که حیوانی مؤذی هستند و روباه ها که حیواناتی حیله گرند، مشکل دارند و اتفاقا آن را پرنده ای دانسته اند که قادر به محاسبات ریاضی است برای همین به راحتی نمی توان سر آن کلاه گذاشت.

     ۶ . زبان کلاغ یک زبان واقعا پیچیده است و هر صدای قار قار آن معنی متفاوتی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد برخی از اصوات آنها هشداردهنده ، برخی تقلید صدا از سایر جانداران و برخی هم در ارتباط با وقوع یک اتفاق خاص است مثلا وقتی فتنه ای از سوی جانوری خطرناک در پیش باشد، کلاغ ها به صدا در می آیند. کلاغ قدرت هوش و ذکاوتش به قدری است که می تواند خطر را به خوبی تمیز دهد و امنیت دورترین نقاط مسیر حرکت را نیز کاملاً تحت کنترل قرار دهد.

     ۷ . کلاغ ها عدالت طلبند. وقتی کلاغی از قواعد کلی حاکم بر این پرنده تخلف بورزد، کلاغ ها شورایی تشکیل می دهند تا درباره سرنوشت همکارشان تصمیمی اتخاذ کنند. اگر هم نوع خود را تبرئه کنند به صورت گروهی پرواز می کنند ولی اگر کلاغ متهم را مقصر تشخیص دهند، به سویش حمله ور می شوند و با ضربات مهلک نوک خود، چشمان کلاغ بیچاره را از حدقه در می آوردند.

     ۸ . کلاغ‌ها پرندگانی اجتماعی هستند و با وجود این که غالبا انسان‌ها از کلاغ‌ خوششان نمی‌آید، اما واقعیت این است که حضور کلاغ ها باعث حذف بسیاری از مواد مضر از چرخه حیات بشری می‌شود تا جایی که اصطلاحا می‌گویند اگر کلاغ‌ها محیطی را ترک کنند، آن محل دیگر جای زندگی نیست چون مواد مضر همه جا را می گیرد.

     ۹ . کلاغ ها به راحتی چهره انسان ها را فراموش نمی کنند. محققان دانشگاه سیاتل در یک تحقیق هفت کلاغ را گرفته و آنها را علامت گذاری کردند. آنها در حین علامت گذاری روی صورت خودشان را با ماسک‌های مختلف پوشاندند اما وقتی کلاغ‌ها را آزاد کردند، هر بار که در محوطه ای حضور می یافتند، کلاغ ها صاحبان آن ماسک را تشخیص می دادند و به آن حمله ور می شدند. حتی دیده شده که کلاغ هایی که علامت هم نداشتند همین رفتار را تکرار می کردند. در حقیقت کلاغ ها اطلاعات و تجربیات را به هم نوعانشان منتقل می کردند. بدیهی است که سیستم‌های ارتباطی ناشناخته‌ای در میان کلاغ‌ها وجود دارد که یکی از روش‌های برقراری ارتباط بین آنها همان زبان پیچیده میان کلاغ‌هاست.

    تعداد بازدید: 3164
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    7 3
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر